SIMPOZIJ - VIZIJE ČEZMEJNEGA PROSTORA

FB pasica DB 2017

FILMSKI FESTIVAL NAGRADA DARKO BRATINA 2017

. . .

SIMPOZIJ "VIZIJE ČEZMEJNEGA PROSTORA"
(Evropska prestolnica kulture 2025)

CONVEGNO "VISIONI DEL TERRITORIO TRANSFRONTALIERO"
(Capitale Europea della cultura 2025)

...

Na pobudo programskega odbora pod vodstvom mag. Nede Rusjan Bric, odgovornega za pripravo izhodišč kandidature mesta Nova Gorica za Evropsko prestolnico kulture 2025, bo v okviru monografskega festivala Nagrada Darko Bratina. Poklon viziji 2017 potekalo srečanje, na katerem bodo predstavljena izhodišča kandidature za omenjeni evropski projekt. Predvsem pa se bodo prisotni osredotočili na snovanje in dojemanje priložnosti, ki nam jih oblikovanje skupnih čezmejnih vizij prinaša.

Dogodek bo priložnost za vzpostavljanje in krepitev mreže povezav med akterji na področju čezmejnega sodelovanja v širšem polju kulture. Kulture kot našega načina bivanja, kulture kot dela družbe, v kateri živimo, stičišča in presečišča kulture in gospodarstva, kulturnega turizma, izobraževanja, znanosti in umetnosti.

Naš namen je predstaviti širši javnosti izziv, ki ga kandidatura za prestižni naziv Evropske prestolnice kulture 2025 prinaša v naš prostor. Zavedamo se, da je tako zahteven in celovit projekt lahko uspešen zgolj in samo, ko bomo vanj verjeli vsi prebivalci in akterji družbenega življenja, ki soustvarjamo skupni čezmejni prostor.

Vabilo naslavljamo na širšo zainteresirano javnost: predstavnike javnih institucij na področju kulture, izobraževanja in sociale, nevladne organizacije, podjetnike in ustvarjalce, predstavnike turistične ponudbe ter vse ostale zainteresirane posameznike. Vabimo vas, da si rezervirate termin in se nam ta dan pridružite.

Istega dne bo na Goriškem potekalo čezmejno srečanje na temo prihodnosti Evrope. Zagotovo je kultura eno od področij, ki lahko oblikuje pomembne odgovore za našo prihodnost. Odgovore bomo iskali tudi na tem srečanju o vizijah skupnega čezmejnega prostora. Bodite njen aktivni soustvarjalec.

PROGRAM:

10.00
Uvodni pozdravi
Mateja Zorn, vodja festivala Nagrada Darko Bratina. Poklon viziji
Pavla Jarc, direktorica Kulturnega doma Nova Gorica
Ana Zavrtanik Ugrin, podžupanja Mestne občine Nova Gorica

10.30
»Izhodišča zasnove koncepta Evropske prestolnice kulture 2025 Nova Gorica«
mag. Neda R. Bric, vodja programskega odbora EKP 2025

10.50
»Primeri dobrih praks mest, nosilcev naziva EPK«
Ana Zavrtanik Ugrin, podžupanja Mestne občine Nova Gorica

11.00
Predstavitev programa »Culture in Sustainable Cities: Pilot Cities«
mag. Marinka Saksida, vodja Oddelka za družbene dejavnosti Mestne občine Nova Gorica

11.10
»Potencial kulturne dediščine v čezmejnem prostoru med Gorico in Novo Gorico«
Ass. mag. Marco Acri, projektni koordinator ETCAEH EU, UNG sedež v Benetkah, podiplomski študij programa Ekonomika in tehnike konservatorstva arhitekturne in krajinske dediščine

11.30
»Trendi na področju pojmovanja in razvoja kulturnega turizma v Sloveniji in svetu«
mag. Miha Bratec, asistent, Ekonomska fakulteta Univerze v Ljubljani

11.45
»Izzivi snovanja skupnih vizij gospodarstva in kulture«
Leon Kralj, direktor GOAP, nominacija Gazela 2017

12.00
Odmor za kosilo

13.00
V živo: »Storytelling Performance GO«
navdahnjen in posvečen vizijam čezmejnega prostora med mestoma Gorica in Nova Gorica
Cosimo Miorelli, multimedijski umetnik & Giorgio Pacorig, glasbenik

14.00
Odprta razprava

Prav poseben trenutek srečanja nabit z navdihom bo tudi »GO-live storytelling performans«. Pripoved, na meji med sanjami in realnostjo, prepleta preteklost in prihodnost, bogat, a včasih težak spomin, s perspektivami, ki se odpirajo v Evropi brez meja za prostor, ki ga odlikujeta multikulturnost in strateški položaj. Os pripovedi nastaja iz dialoga med digitalnimi slikami, ki jih Cosimo Miorelli sproti pripravlja v živo, in glasbo, ki jo izvaja Giorgio Pacorig.

Dogodek je nastal v soorganizaciji z
Zavodom Kinoatelje in Mestno občino nova Gorica.