KLAVDIJ TUTTA: MEDITERANSKI SVETILNIKI IN SREDOZEMSKA PLOVILA, slike in skulptoslike
Inizia:Fine:
Mestna galerija Nova Gorica
Vabljeni na odprtje razstave v četrtek, 23. oktobra 2014, ob 19. uri.
Umetnika in njegovo delo bo predstavil umetnostni zgodovinar in likovni kritik dr. Milček Komelj.
Mestna galerija Nova Gorica svojo razstavno sezono nadaljuje z razstavo slik in skulptoslik slikarja Klavdija Tutte. Umetnik, ki se je pred leti že samostojno predstavil v novogoriški galeriji, je v slovensko sodobno umetnost zapisan kot slikar in grafik, katerega raznolik in ogromen opus je zaznamovan s primorsko-sredozemsko materialno in duhovno sfero. Tudi njegove zadnje serije navdih črpajo iz mediteranskega okolja.
Gre za dela, ki jih je slikar ustvaril v zadnjih dveh letih. »V najnovejših delih vključujem tudi gledalca, s tem da lahko vsak sam nastavlja položaj slike, kakršno si želi. Kompozicijo si bo lahko nastavljal v horizontali in vertikali, kar odpira nove možnosti v pogledu na sliko,« pravi Klavdij Tutta in dodaja: »Tudi sicer so moja dela zadnjega časa sestavljena iz horizontal in vertikal, slikam namreč sledijo tudi skulpture, ki jih postavljam v različna razmerja s prvimi.«
Umetnikov današnji likovni svet je nadvse precizen, geometrijsko izkristaliziran in vsestransko obvladan. V drobnih detajlih doživimo redukcijo na likovne elemente kot so točke, linije, krogi, kvadrati, z nizanjem le teh v posebni red, ustvarja gibanje svetlobe in zraka, valovanje morja ali pa nakazuje pot. Dela prežema neusahljiva energija morskega vzdušja, ki jo občutimo v bogatem živem barvnem koloritu. »Ta sijoče intenzivna barva pa je nerazdružno sprijeta s svetlobo, ki izžareva vedrino, blagost in intenziteto srečnega življenja, ki se v Tuttovi umetnosti nenehno dogaja, dojeto kot bogastvo nepretrganega bivanja in nepremičnega potovanja, negibnega križarjenja in nenehnega pristajanja,« je zapisal Milček Komelj. »Z dosledno pretehtanimi, a igrivo zvenečimi sozvočji oblik, barv in ponekod celo dobesedno otipljivih struktur in vzorcev, natanko odmerjenih razmerij in znakovno nakazanih dogajanj, so Tuttove umetnine ritmizirane podobe slikarjeve duhovne navzočnosti v sodobnem svetu in nespregledljive stalnice v slovenski likovni ustvarjalnosti, sodruge dosežkov mediteranskega Lojzeta Spacala ali Avgusta Černigoja, simbolno oprte na večnostno podobo morja in na arhitektonska znamenja z navigacijsko tehniko in virtualnim komuniciranjem opremljenega časa. A so tudi živahna panorama umetnikovega plodovitega, povsem intimnega ustvarjalnega življenja, osredotočenega na zavest o neizčrpnosti človeških iskanj in hrepenenj.«
O umetniku
Klavdij Tutta se je rodil 1958 v Postojni. Leta otroštva je preživel s starši v Novi Gorici. Po končani osnovni šoli se je vpisal na Šolo za oblikovanje v Ljubljani. Učil se je pri profesorjih: Tinci Stegovec, Antonu Žnidaršiču, Milanu Butini, Francetu Peršinu, Janezu Grudnu, Tomažu Kržišniku in Gorazdu Šefranu. Šolanje je nadaljeval na Akademiji za Likovno umetnost pri profesorjih: Metki Krašovec, Janezu Berniku, Zvestu Apolloniju, Gustavu Gnamušu in Bogdanu Borčiču. Pri slednjemu je tako diplomiral kot zaključil podiplomski študij grafike. Ukvarja se s slikarstvom, grafiko in objekti. Imel je preko 200 samostojnih razstav, sodeloval pa je na več kot 300 skupinskih doma in po svetu. Za svoje delo je prejel 61 domačih in mednarodnih priznanj. Med nagradami izstopajo tiste, ki jih je prejel na mednarodnih bienalih v Ljubljani, Barceloni, Seulu, Cadaquesu, Lodzu in Beljaku. Od leta 1981 je član DSLU. Leta 1992 je bil izvoljen za predsednika Zveze društev likovnih umetnikov Slovenije. Leta 1993 pa je ustanovil likovno delavnico "Slovenija odprta za umetnost", ki že več let poteka na Sinjem Vrhu. Kot samostojni umetnik živi in dela v Novi Gorici in Kranju.