AMY, Asif Kapadia (Velika Britanija, 2015)
Velika dvorana Kulturnega doma Nova Gorica
Amy (Amy, Velika Britanija, 2015, 128 min.)
režija: Asif Kapadia
fotografija: Rafael Bettega, Jake Clennell, Ernesto Hermann
glasba: Antonio Pinto
montaža: Chris King
nastopajo: Amy Winehouse, Tyler James, Jonathan Ross, Bobby Womack, Mitch Winehouse, Pete Doherty, Mark Ronson, David Letterman, Jay Leno, Natalie Cole, Foo Fighters, Rihanna, Jay Z
produkcija: On the Corner Films, Film4
distribucija: Blitz Film & Video Distribution d.o.o.
zgodba
Amy Winehouse se je le z dvema izdanima albuma v zgodovino zapisala kot ena največjih glasbenih ikon našega časa. Svet je očarala s kombinacijo surove iskrenosti in izjemne glasbene nadarjenosti ter z glasom, ki so ga opisovali kot mešanico Billie Holiday, Dinah Washington in Sarah Vaughan. A pevkino zasebno življenje je kmalu postalo tarča brezobzirnih tabloidov, ki so se skupaj z njenimi težavnimi razmerji in tveganim življenjskim slogom nazadnje izkazali za usodne. Umrla je julija leta 2011 zaradi zastrupitve z alkoholom. Stara je bila sedemindvajset let.
komentar
»Kapadia ne komentira niti ne sodi, in nasploh zgodbo, ki je medijsko živela predvsem kot tabloidna senzacija, bila pa je bolj zgodba številnih zlorab, lucidno utiša v komorne, intimne tone. 'Besedilo' prepušča gledalcu /…/. Amy je dokumentarec, v katerem naslovna portretiranka nevsiljivo zleze gledalcu pod kožo in ki pokaže, kako nebogljen lahko postane posameznik, ko je percipiran le še kot dobro prodajajoča se blagovna znamka, pa ob sebi nima ljudi, ki bi ga lahko in bi ga hoteli zaščititi. A poleg empatije vzbudi tudi nekaj jeze: jeze nad dejstvom, kako je lahko tako izjemna ženska in ustvarjalka, ki je pisala zgodovino popularne glasbe z začetka 21. stoletja, ljubila ali zaupala moškim, ki so jo vsi po vrsti pustili na cedilu.«
Ženja Leiler, Delo
izjava avtorja
»To je film o človeku, ki hoče biti ljubljen, o nekom, ki ljubezen potrebuje, a je ne dobi vedno. Amy je zame zelo temačen film o ljubezni. /…/ Že zgodaj sem vedel, da bodo pesmi ključne – da bodo predstavljale hrbtenico filma. Ob branju besedil nam je prišlo na misel, da bi naredili nekakšno različico bollywoodskega filma, v kateri bi zgodbo pripovedovali s pomočjo pesmi. /…/ Nihče se ni zavedal, kako pomembno in osebno je bilo njeno pisanje. Odgovor je bil ves čas pred nami, a preprosto nismo prisluhnili dovolj pozorno. /…/ Naš cilj je bil odkriti pomen za besedami.«
Asif Kapadia