2017

RDEČA ŽELVA, La Tortue rouge, r. Michaël Dudok de Wit (Francija / Belgija / Japonska, 2016)

Velika dvorana Kulturnega doma Nova Gorica

Rdeča želva (Francija / Belgija / Japonska, 2016)

Rdeča želva (La Tourtue rouge, Francija / Belgija / Japonska, 2016, brez dialogov, 80 min.)

režija Michaël Dudok de Wit
scenarij Michaël Dudok de Wit, Pascale Ferran po režiserjevi izvirni zgodbi
montaža Céline Kélépikis
glasba Laurent Perez del Mar
vodja animacije Jean-Christophe Lie
produkcija Takahata Isao, Suzuki Toshio, Vincent Maraval
distribucija v Sloveniji Demiurg

zgodba
Moški se po brodolomu znajde na samotnem tropskem otoku, ki ga naseljuje le nekaj rakov in ptic. Na vsak način se skuša vrniti domov, toda načrte mu vsakič prekriža orjaška rdeča želva, ki uniči možev splav. Ko mu nekega dne sledi na kopno, jo v besu potolče. A njeno telo se čez noč spremeni v mlado žensko.

Presunljiva, poetična animirana alegorija o večnem kroženju življenja, človekovi povezanosti z naravo ter globokih vezeh družine in ljubezni v de Witovem edinstvenem minimalističnem slogu in produkciji slovitega japonskega studia Ghibli.