VRAČANJE DOMOV (Norveška, 2015, 75 min.) - otvoritev festivala FILM NA OKO

Mala dvorana Kulturnega doma Nova Gorica

A vende tilbake

Vračanje domov (Å vende tilbake, Norveška, 2015, 75 min.)

režija Henrik Martin Dahlsbakken
scenarij  Henrik Martin Dahlsbakken
glasba Magnus Murel
igrajo Åsmund Høeg, Fredrik Grøndahl, Ingar Helge Gimle, Lia Boysen, Isabel Christine Andreasen
distribucija Fivia – Vojnik

zgodba
Potem ko je bil skoraj leto dni na misiji v Avganistanu, se vojak in oče Einar vrača k družini na Norveško. V času njegove odsotnosti, je moral njegov starejši sin Oscar prevzeti očetovsko vlogo in skrbeti za mlajšega brata Fredrika, bolno mater in njihov dom. Očetove vrnitve se veselijo, a se ne izteče, kot so si predstavljali. Odtujeni oče se že naslednje jutro odpravi na lov a se ne vrne zvečer, kot je obljubil. Po noči čakanja, se fanta odločita, da ga gresta iskati v gore. Iskalna akcija postane preizkušnja odraslosti in bratskih vezi, s katere bodo udeleženci prišli za vedno spremenjeni.

S celovečernim prvencem odpiramo Mednarodnega filmskega festivala za otroke in mlade Film na oko. Delo mladega norveškega režiserja Henrika M. Dahlsbakkna s svojo osebnoizpovedno noto predstavlja enega od drznejših filmov, ki jih ponujamo mladostnikom v sekciji Nočna obzorja. Pretresljiv film, ki ga je Henrik režiral pri 27ih letih, je to jesen umeščen na mnoge festivale za mladino med tem. Film se bo sočasno predvajal v 12 festivalskih krajih.