2015

KAJ POČNEMO V MRAKU, r. Jemaine Clement, Taika Waititi (Nova Zelandija/ZDA, 2014, 86 min.)

Mala dvorana Kulturnega doma Nova Gorica

KAJ POČNEMO V MRAKU (Nova Zelandija/ZDA, 2014)

Kaj počnemo v mraku (What We Do in the Shadows, Nova Zelandija/ZDA, 2014, 86 min.)

režija
Jemaine Clement, Taika Waititi
scenarij Jemaine Clement, Taika Waititi
fotografija Richard Bluck, D.J. Stipsen
montaža Tom Eagles, Yana Gorskaya, Jonathan Woodford-Robinson
glasba Plan 9
produkcija Emanuel Michael, Taika Waititi, Chelsea Winstanley
igrajo Jemaine Clement, Taika Waititi, Jonathan Brugh, Ben Fransham, Cori Gonzalez-Macuer, Stuart Rutherford, Jackie van Beek
festivali, nagrade posebna omemba žirije in nagrada občinstva za najboljši celovečerni film – Sitges, nagrada People's Choice Award v sekciji Midnight Madness – Toronto, nagrada občinstva – Neuchâtel, nagrada občinstva – San Sebastián Horror & Fantasy Film Festival, nagrada celluloid za najboljši film – Screams Sheffield Horror Film Festival, nagrada občinstva – Night Visions Film Festival – Helsinki, nagrada občinstva – Varšava, Sundance, Berlinale
distribucija Continental film

zgodba
V hiši, ki stoji sredi novozelandske prestolnice Wellington, živijo štirje posebni prijatelji, ki se skušajo prilagoditi sodobnemu načinu življenja, kot najbolje znajo. Spopadajo se s plačevanjem najemnine in položnic, prepirajo se o urnikih za čiščenje ipd. Čeprav je življenje s sostanovalci navadno le kratkoročna rešitev, pogled v rojstne listine teh sostanovalcev močno relativizira časovno komponento oziroma časovno percepcijo kratkoročnosti. Zakaj? Zato ker so protagonisti naše zgodbe vampirji. Najmlajši med njimi je Deacon, ki šteje rosnih 183 let, njegov malce starejši prijatelj Viago je zbral že 379 pomladi, a kljub temu še vedno ni niti blizu Vladislavu in njegovimi 862 leti. Starosta skupine je Petyr, ki se je po svetu začel sprehajati več kot osem tisoč let nazaj. In ko ta ugrizne mladega hipsterja Nicka, sostanovalci dobijo novega sotrpina, ki mu morajo predstaviti vse težave, ki jih prinašajo okovi večnega življenja.

komentar
»Novozelandska vampiriada Kaj počnemo v mraku – parodično dopolnilo Jarmuschevih Večnih ljubimcev, bolj Noč neumnih mrtvecev kot Film, da te kap – je zabavnejša in lucidnejša od sodobnih komedij. Da vampirski klišeji dobivajo odbite, presenetljive spine, je še najmanj, kar lahko rečem – film je poln presenečenj, ki bodo postala novi klišeji.« ZA+
Marcel Štefančič, jr., Mladina

režiserja
Taika Waititi, rojen leta 1975 v Wellingtonu, je novozelandski komik, igralec, scenarist in režiser. Kaj počnemo v mraku je njegov tretji režijski celovečerec in prvi, ki ga je posnel v sodelovanju z dolgoletnim partnerjem iz komičnega dueta The Humourbeasts, Jemainom Clementom.

Jemaine Clement, rojen leta 1974, je prav tako novozelandski igralec, komik in multiinštrumentalist, bržkone najbolj znan kot polovica komičnega dvojca Flight of the Conchords (skupaj z Bretom McKenziejem) iz istoimenske radijske oddaje na BBC in kasneje TV-serije na ameriški HBO. Po dolgoletnih izkušnjah pred kamero se je za film Kaj počnemo v mraku prvič preizkusil v vlogi režiserja.