2017

JAZ, DANIEL BLAKE, I, Daniel Blake, r. Ken Loach (Velika Britanija / Francija / Belgija, 2016)

Velika dvorana Kulturnega doma Nova Gorica

Jaz, Daniel Blake (Velika Britanija / Francija / Belgija, 2016)

Jaz, Daniel Blake (I, Daniel Blake, Velika Britanija / Francija / Belgija, 2016, 100 min.)

režija Ken Loach
scenarij Paul Laverty
fotografija Robbie Ryan
montaža Jonathan Morris
glasba George Fenton
produkcija Rebecca O’Brien
igrajo Dave Johns, Hayley Squires, Dylan McKiernan, Briana Shann, Kate Rutter, Sharon Percy, Kema Sikazwe
distribucija v Sloveniji FIVIA – Vojnik

zgodba
Newcastle, Velika Britanija. Devetinpetdesetletni Daniel Blake, ki je vse življenje delal kot tesar, zaradi zdravstvenih težav zdaj prvič potrebuje pomoč države. Spoprijatelji se s Katie, mlado materjo samohranilko z dvema otrokoma, ki ji v mestu ravno dodelijo socialno stanovanje. Daniel in Katie se znajdeta v birokratskem labirintu socialnih institucij, za katere se zdi, da v vseh prosilcih za pomoč vidijo le prevarante in lenuhe.

Ken Loach, neutrudni kronist delavskega razreda, se vrača z značilno strastnim in brezkompromisnim filmom o moči sočutja in solidarnosti v boju proti birokratski brezbrižnosti sistema. Veteranski režiser, ki je danes aktualen kot še nikoli, je z zadnjega festivala v Cannesu odnesel svojo drugo zlato palmo.