STARA LJUDSKA GLASBA IZ ISTRE

"Zakantaj i zasopi, od Učke do mora!" - stara ljudska glasba iz Istre

Dario Marušić - vela sopela, pive, šurle, simbolo, cindra, violina, glas
Marino Kranjac - mih, dvojnice, mala sopela, violina, mandola, kitarska lutnja, glas
Gorast Radojević - bajs

Marino Kranjac Dario Marušić  Gorazd Radojevic

foto Belveder Koper

Meje med staro in ljudsko glasbo so marsikje zelo zabrisane. Tak primer je tudi istrska glasbena tradicija, v kateri najdemo sledi srednjega veka, renesanse in zgodnjega baroka: glasba, ki je ohranila modalni pristop z značilno istrsko lestvico se še danes izvaja s starimi pevskimi tehnikami in na arhaičnih inštrumentih kot so mih (istrstke dude), dvojnice, dvostrunska tamburica cindra, sopele (šalmaj) in šurle.
Čeprav se je istrska glasba vedno razvijala in "aktualizirala", sta se Marino Kranjac in Dario Marušić lotila svojevrstne arheo-muzikologije in posebno za to priložnost izbrala starejši ljudski repertoar, ki ga bodo v triu z Gorastom Radojevićem izvajali na tradicionalen način.

Vstop prost.

Dnevi stare glasbe 2015