KAUWBOY, r. Boudewijn Koole (Nizozemska, 2012) - zaključeno za šole

Mala dvorana Kulturnega doma Nova Gorica

kauwboy boudewijn koole 05

Kauwboy (Kauwboy, Nizozemska, 2012, 81 min.)

režija Boudewijn Koole
scenarij Boudewijn Koole, Jolein Laarman
fotografija Daniel Bouquet
montaža Gys Zevenbergen
glasba Helge Slikker
produkcija Wilant Boekelman, Jan van der Zanden
igrajo Rick Lens, Loek Peters, Susan Radder, Ricky Koole, Cahit Olmez, Hüseyin Cahit Ölmez, Nikki Sampimon
festivali, nagrade Najboljši prvenec, velika nagrada žirije v sekciji Generation – Berlin 2012. Evropska filmska nagrada za odkritje leta 2012 (nagrada FIPRESCI) in nagrada mladega občinstva – Evropska filmska akademija. Nizozemski kandidat za tujejezičnega oskarja. Nagrada nizozemskih filmskih kritikov, nagrada zlato tele za najboljšo glasbo – Festival nizozemskega filma 2012. Glavna nagrada žirije, nagrada ECFA – Festival otroškega filma Kristiansand 2012. Najboljši film, najboljši igralec (R. Lens) – Brazilija 2012. Velika nagrada mednarodne žirije – Festival otroškega filma Tokio 2012. Posebna omemba – Buenos Aires 2012. Posebna omemba – Festival otroškega filma Tel Aviv 2012.
distribucija FIVIA – Vojnik

zgodba
Desetletni Jojo živi s svojim očetom na podeželju. Dnevi mu minevajo med samotnimi potikanji po naravi, treningi vaterpola in dolgimi telefonskimi pogovori z mamo, pevko na turneji po Ameriki. Oče se za fanta ne meni dosti; njegov molk prekinjajo le občasni izbruhi jeze. Nekega dne Jojo najde mlado kavko in jo skrivaj prinese domov. Med fantom in zapuščenim ptičkom kmalu vzklije prijateljstvo. Deček z vso nežnostjo skrbi za nebogljeno živalco, jo hrani, ljubkuje in nauči leteti. A skrivnosti prej ali slej pridejo na dan in mali ptiček ni edina Jojeva skrivnost …

Brezplačna pedagoška vsebina k šolskim projekcijam v AKMS v šolskem letu 2014/2015
Filmska vzgoja:
Pogovor z gostjo

Teme: odraščanje, soočanje s smrtjo, odnos oče-sin, odnos do živali, odsotnost mame, odraščanje, evropski film, Nizozemska

Primerna starost: 9 in +

Pristop: V filmu spremljamo odraščanje 10-letnega Jojoja, ki se spopada z najrazličnejšimi težavami v šoli in doma. Izrazito, a ne obremenjujoče, je izpostavljen odnos z njegovo odsotno mamo. Ta je poteka preko telefonskih klicev, saj je mama »na turneji s svojim bendom«. Film je intimno sledenje fantu, ki spoznava samega sebe in išče svojo vlogo v družbi. Ves čas pa ga spremlja kavka, ki jo nekoč najde vso zapuščeno. Jojo poskrbi zanjo in kmalu postaneta prava prijatelja. Glavni filmski junak se bo enkrat moral soočiti z marsikatero resnico, ki si jo še vedno ne prizna tudi velikorat zamišljen in odsoten oče. Pred projekcijo bomo otrokom na kratko predstavili evropski film in Nizozemsko, od koder prihaja Jojo. Po projekciji pa nam bo film pomagala osvetliti in ga na zanimiv način predstaviti otrokom psihoterapevtka mag. Zuzanna Kraskova.

Trajanje filmske vzgoje:  45 min.