MLADINSKI PEVSKI ZBOR EMIL KOMEL GORICA

Dirigent: David Bandelj
   Elisabetta Cavaleri,
klavir, orgle

MPZ Emil Komel 2015Petje ima v učnem načrtu Slovenskega centra za glasbeno vzgojo Emil Komel pomembno vlogo in pomeni najbolj neposredno pot zbliževanja učencev z osnovami glasbene umetnosti. Tako se je na šoli izoblikoval Mladinski pevski zbor Emil Komel, ki je ob mentorstvu Damijane Čevdek Jug in ob spremljavi pianistke Dalie Vodice repertoarno prerasel šolski okvir. Zbor združuje mlade pevce iz cele goriške pokrajine, iz Devina, Ogleja ter iz sosednje Slovenije. Ob aktivnem sodelovanju zbora pri šolskih dejavnostih je pomembna njegova prisotnost tudi v kulturnem dogajanju na Goriškem. Že večkrat se je udeležil tekmovanja Zlata grla v Gorici, kjer je prejel zlato priznanje. Aprila 2010 je  kot otroški zbor sodeloval na državnem tekmovanju otroških in mladinskih pevskih zborov v Zagorju ob Savi, kjer se je uvrstil med zlate slovenske zbore. Na istem tekmovanju je mladinski zbor leta 2014 dosegel zlato priznanje z odliko ter prejel nagrado za najboljši mladinski zbor tekmovanja, za najboljši zbor debitant, zborovodja David Bandelj, ki je vodstvo zbora prevzel januarja 2013 pa je prejel nagrado za najboljšega zborovodjo debitanta in za najboljšo izbiro programa v kategoriji mladinskih zborov. Na lanski izvedbi tekmovanja Zlata grla pa je zbor prejel zlato priznanje z odliko, posebno nagrado za najboljšo izvedbo slovenske umetne pesmi, korepetitorka Nika Kovačič pa posebno nagrado za najboljšo klavirsko spremljavo. Zbor je izvedel že nekaj novitet slovenskih skladateljev in izdal dve zgoščenki, prvo leta 2006 z naslovom „Poje vam mladost“ in drugo leta 2012 z naslovom „Šopek najlepših za vas“. V zadnjem času se je zbor odzval prestižnim povabilom, ko je nastopal v dvorani slovenske Filharmonije, v koncertni sezoni KC Lojze Bratuž ob spremljavi orkestra in na vsakoletnem srečanju najboljših slovenskih zborov v Taboru nad Dornberkom. Pred kratkim je za svoje dosežke zbor prejel nagrado sklada Silvana Kerševana.

David Bandelj 2015David Bandelj je študiral klavir in violo na SCGV Emil Komel v Gorici. Ob študiju primerjalne književnosti in literarne teorije, iz katere je doktoriral na ljubljanski Univerzi, se je glasbeno usmeril v zborovsko dirigiranje in študiral pri Hilariju Lavrenčiču in Walterju Lo Nigru. Udeležil se je različnih mojstrskih tečajev iz dirigiranja (Werner Pfaff, Stojan Kuret, Marcus Detterbeck, Ambrož Čopi, Alessandro Kirschner) in vokalne tehnike (Nina Kompare, vokalna skupina Voces8). Bil je zborovodja MePZ Štandrež (2001 – 2010), s katerim je posnel Stabat Mater goriškega skladatelja Stanka Jericija, Goriškega stolnega zbora (2004 – 2007), MeMPZ Primož Trubar (2010 – 2013), od leta 2013 pa vodi  MPZ Emil Komel, s katerim je že segel  do pomembnih nagrad. Na lanskem državnem tekmovanju otroških in mladinskih zborov v Zagorju je prejel posebno nagrado za najboljšega  zborovodjo debitanta in za najboljšo izbiro programa v kategoriji mladinskih zborov. Od letošnje sezone je tudi zborovodja MePZ Lojze Bratuž. Kot pevec je sodeloval ali sodeluje v različnih zasedbah (PS Musicum, Vokalna akademija Ljubljana, zbor ArsAtelier, vokalna skupina Decanters) in je večkrat član žirij na lokalnih tekmovanjih.

Program:

1877– 936      Fran Žgur

Miro Kokol, prir.
1937

Andrej Makor, prir.: Kantaj Nineta (NOVITETA  prva izvedba)
1987                      istrska ljudska

Ambrož Čopi, prir.: Da lipa ma! Ke bëj na jë?
1973                      ljudska iz Rezije

Bjorn Ulvaeus:           Dancing Queen
1945

Benny Anderson
1946

Stephan Berg, prir.
1957

Vstop je prost. Prostovoljni prispevki so namenjeni vzdrževanju samostana.

Več o celotnem programu:
Glasba z vrtov svetega Frančiška