2016

Zgodovinski festival èStoria predstavljen tudi v Novi Gorici

Big image alt

Kulturni dom Nova Gorica širi svoje aktivnosti na področju čezmejnega sodelovanja in se povezuje z zgodovinskim festivalom èStoria, ki bo letos na temo Sužnji potekal v sosednji Gorici med 19. in 22. majem. Gre za že 12. edicijo festivala, enega najpomembnejših zgodovinskih festivalov v Italiji, ki se ga udeležujejo tako strokovnjaki kot ljubitelji zgodovine z vsega sveta. Da bi vsebino in pomen festivala pobliže spoznali tudi v Novi Gorici in širši okolici, smo v petek, 13. maja, v Mali dvorani Kulturnega doma Nova Gorica pripravili novinarsko konferenco, ki jo je organiziralo društvo èStoria v sodelovanju s Kulturnim domom Nova Gorica, Pokrajino Gorica in Zavodom AREA 57/15. Festival bo namreč letos slovenskim obiskovalcem prvič ponudil niz srečanj v slovenskem jeziku. Pokrajina Gorica in Konzorcij za razvoj univerze v Gorici sta namreč poskrbela za simultano prevajanje nekaterih predavanj v slovenski jezik.

Namen dogodka, ki ga vodi Adriano Ossola in ga organizira Kulturno društvo èStoria, je obravnavati središčno vlogo zgodovine kot povod za dialog in postaviti Gorico za kraj srečevanj. “Še nedavno bi festival z naslovom 'Sužnji' imeli za angažiran dogodek z izjemno kritičnim pogledom. Danes je verjetno veliko bolj primerno govoriti o kulturnem pomenu mednarodnega dogodka, posvečenega zgodovinopisju, na katerem se vlečejo vzporednice med sedanjostjo in preteklostjo. Zgodovinarji, pričevalci, filozofi, pisatelji in novinarji bodo štiri dni obravnavali grozote suženjstva, zaradi česar lahko upravičeno govorimo o pomembnem kulturnem dogodku,”  pravi Adriano Ossola, pobudnik in organizator Festivala èStoria.

Čeprav so svetovne države suženjstvo začele odpravljati že v zadnjih treh desetletjih osemnajstega stoletja, obstaja še danes: Na svetu imamo še slabih 36 milijonov sužnjev, moških in žensk vseh starosti, ki so prikrajšani za vrsto svoboščin. Trgovina z ljudmi, otroško delo, spolno izkoriščanje, prezgodnje prisilne poroke, suženjstvo zaradi zadolženosti in prisilno delo so še močno prisotni pojavi v premnogih delih sveta v negativni spirali, ki jo poganjajo rasizem, odrekanje državljanskih pravic ter predvsem socialna in ekonomska ogroženost. Širši pogled na pojav suženjstva, onstran meja zgodovinopisja, nam kaže, da leta 2016 tudi na prvi pogled svobodni ljudje niso popolnoma prosti nevidnih okovov: Koliko svobode še imamo, če upoštevamo odvisnosti, vsiljene potrebe ter ostale oblike pogojevanja in omejevanja?

V štirih dneh bo Gorica gostila okoli 150 različnih dogodkov: posvetov, predstavitev, pogovorov, razstav, filmskih projekcij, delavnic in drugih pobud. Tudi letos bodo zgodovinarji vzpostavili dialog z literaturo, pravosodjem, verskimi nauki, ekonomijo, novinarstvom in številnimi drugimi vedami in tako obravnavali različne vrste suženjstva v zgodovinskih časih in sedanjosti.

Nastopile bodo številne italijanske in tuje osebnosti iz sveta zgodovinopisja, novinarstva, umetnosti in literature: David ABULAFIA, Jean ANDREAU, Angelo ANGELASTRO, Salvatore BONO, Paolo CAMMAROSANO, Claude CHEVALEYRE, Massimo CIRRI, Raymond DESCAT, Frank DIKÖTTER, Seymour DRESCHER, Nic FIELDS, Giovanni FILORAMO, Paul FINKELMAN, Paolo FLORES D'ARCAIS, Mimmo FRANZINELLI, Jeff FYNN-PAUL, Andrea GIARDINA, Antonio GNOLI, Olivier GRENOUILLEAU, Gerhard HIRSCHFELD, Mario ISNENGHI, Massimo LIVI BACCI, Luca MERCALLI, Antonio PENNACCHI, Jože PIRJEVEC, Quirino PRINCIPE, Sergio ROMANO, Pier Aldo ROVATTI, Farian SABAHI, Mario SERENELLINI, Mirella SERRI, Geoffrey SWAIN, Ehud TOLEDANO, Gianni VATTIMO, Marta VERGINELLA, Catherine WIHTOL DE WENDEN, Dror ZEEVI in mnogi drugi.

Dodatno o festivalu: www.eStoria.it

 

Kulturni dom Nova Gorica,
Bevkov trg 4, SI-5000 Nova Gorica
T: + 386 5 335 40 10

Kulturni dom Nova Gorica je član
Art kino mreža Slovenije Europa Cinemas KUDUS
 
Občina Ministrstvo za kulturo Radio Koper Radio Robin Hit US embassy