2017

"NA ZAČETKU JE BILA ČRTA" - OD OK. 1990 DO DANES - 2. del pregledne razstave ob 70-letnici mesta

Pričetek:
Zaključek:

Mestna galerija Nova Gorica

"Na začetku je bila črta"

Kulturni dom Nova Gorica in Goriški muzej nadaljujeta velike skupne razstavne projekte, ki med seboj povezujejo različna prizorišča. Tokratna pregledna razstava je posvečena 70-letnici mesta Nova Gorica. Kot avtorji jo podpisujejo Katarina Brešan, Klavdija Figelj, Pavla Jarc, Brane Kovič in David Kožuh. Naslov »Na začetku je bila črta« smo si sposodili pri Vanji Merviču, ki je tako poimenoval svojo instalacijo (At the beginning was a straight line, act 2), navezujoč se na Churchilla in povojno zarisovanje meja z ravnilom. Tudi Nova Gorica je nastala zaradi zarisane črte, po drugi strani pa je črta tudi osnovni likovni element.

Pregledna razstava z izborom umetniških del prinaša vpogled v bogato ustvarjalnost, ki z raznoliko likovno govorico plemeniti Novo Gorico vse od njenih začetkov do danes. Dela, ki so nastala od začetka Nove Gorice do okoli 1990 bodo na ogled na Gradu Kromberk, od 1990 do danes skupaj s pregledom javne plastike pa v Mestni galeriji Nova Gorica.

Razstava na Gradu Kromberk bo tako zajela izbor likovnih umetnikov starejše in srednje generacije, ki so živeli in ustvarjali v mestu ali pa so s svojo prisotnostjo, umetniško, razstavno, organizacijsko dejavnostjo oziroma pedagoškim, oblikovalskim in restavratorskim delom prispevali k umetniški in kulturni rasti Nove Gorice ter njene okolice. Kot pravi Katarina Brešan, so nekateri ustvarjalci od začetka gradnje Nove Gorice pa vse do zadnjih desetletij motiv nastajanja mesta izbrali za temo svojih umetniških del. »Tone Kralj in Rafael Nemec sta naslikala nekaj vedut s prizori brigadirjev in mestnih prebivalcev, v svoj objektiv je to zajel tudi fotograf Milenko Pegan. Likovno dogajanje se je v mestu  začelo intenzivneje razvijati od sredine petdesetih let dalje. Prvi likovni umetnik z akademsko izobrazbo, ki je živel in deloval v Novi Gorici je bil ravno Rafael Nemec. Med drugim je vodil likovno šolo v klubu amaterjev Nikolaj Pirnat. Nemcu so sledile mlajše generacije umetnikov, ki so se šolale na različnih akademijah in v domače okolje prinašale izrazne in tehnične novosti na področju slikarstva, grafike, kiparstva ter drugih medijev.«

V Mestni galeriji Nova Gorica pa bodo na ogled dela predstavnikov srednje in mlajše generacije, ki se izražajo z videom, animacijo, fotografijo, filmom, instalacijami, objekti, kipi, slikami ter tehnološko zasnovanimi postavitvami. Kot je ob tej postavitvi napisala Klavdija Figelj, »abstrakcija, ki je tako močno prisotna na razstavi na Gradu Kromberk, v Mestni galeriji Nova Gorica ne najde več plodnih tal, umetniška dela so bodisi konceptualno zasnovana (Maja Licul, Marko Peljhan, BridA (Tom Kerševan, Sendi Mango, Jurij Pavlica), Vanja Mervič, Atej Tutta), dokumentarna (Anja Medved) in fotografska (Jernej Humar, Ana Zavadlav) ali refektirajo v mediju videa (Denis Mavrič, Atej Tutta, Vanja Mervič), na slikarskih delih pa prevladujejo figuralne upodobitve in obrobni trenutki, začinjeni z ironijo, erotiko, igrivostjo in intimizmom (Aleksander Peca, Nina Bric, Mirjam Marussig, Matej Pečnikar, Tamara Jenček, Enej Gala). Krog se sklene z organsko in ročno izdelanimi skulpturami iz lesa in s sliko iz naravnih materialov (Nika Šimac, Peter Mignozzi, Gorazd Prinčič), ki umetniško stremljenje vodijo spet na začetek

V Mestni galeriji Nova Gorica bo svoje mesto našel tudi pregled javne plastike, ki ga pripravlja Pavla Jarc. Ob tem je zapisala: »Nova Gorica se lahko ponaša z nekaj vidnimi javnimi skulpturami in spomeniki priznanih slovenskih kiparjev, ki izkazujejo dragocen prispevek k razvoju slovenske javne plastike. Ob obeležitvi 70-letnice Nove Gorice želimo znotraj pregledne razstave o likovni ustvarjalnosti v mestu prezentirati in umetnostnozgodovinsko ovrednotiti tudi ta pomemben segment kiparstva, ki z izvirnimi, s sugestivnimi in prepričljivimi koncepti bogati javni prostor in ustvarja njegovo urbano identiteto. Na razstavi bomo med drugimi lahko videli javne spomenike bratov Kalin, Negovana Nemca, Janeza Lenassija, Mirka Bratuše, Marka Pogačnika, Zmaga Posege ter javne skulpture Jakova Brdarja, Matjaža Počivavška, Mirsada Begića, Gorazda Prinčiča, Zmaga Posege in še nekaterih drugih. Gre za prvo celostno predstavitev javne plastike v mestu, ki smo jo razdelili v dve večji skupini; javni spomeniki in javne skulpture.«

Ob tej priložnosti bo decembra izšla monografija, v kateri bodo avtorji študijskih besedilih umetnostnozgodovinsko ovrednotili umetnike in njihova likovna dela, ki so pustila pomembno sled v kulturni zgodovini mesta Nova Gorica.

Razstava sodi v sklop praznovanj 70-letnice Nove Gorice.

 

 

Kulturni dom Nova Gorica,
Bevkov trg 4, SI-5000 Nova Gorica
T: + 386 5 335 40 10

Kulturni dom Nova Gorica je član
Art kino mreža Slovenije Europa Cinemas KUDUS
 
Občina Ministrstvo za kulturo Radio Koper Radio Robin Hit US embassy