2017

BridA /Jurij Pavlica, Sendi Mango, Tom Kerševan: Mesto brez identitete, predstavitev projekta

Mestna galerija Nova Gorica

Soocanja www

Najnovejši projekt umetniške skupine BridA problematizira zaščito posameznikove identitete v javnem prostoru. Prav vsota teh identitet namreč tvori identiteto mesta, kjer ti posamezniki živijo. Identiteta posameznika pa se zaradi tehnologije in zakonodaje nenehno spreminja. Medtem ko tehnologija spreminja človekove navade in je hkrati tudi največji agregator identitet, zakonodaja v imenu zaščite posameznika in njegove zasebnosti brani javni prostor pred identiteto posameznika.

Projekt Mesto brez identitete je v javni prostor umeščen kot filmski objektiv, ki zajema točno to, kar mu zakonodaja dovoljuje in tehnologija omogoča. Na javnih prostorih se ne sme vzorčiti oseb z namenom objave, tehnologija pa nam omogoča, da vse osebne podatke umaknemo in skrijemo v realnem času. S postopkom separacije tako hkrati dobimo podobo mesta brez identitete in digitalizirano bazo oseb oziroma delčka njihovih identitet. Kakšno je razmerje med vrednotama, kaj pomenita, kako ju lahko uporabimo, ju lahko prodamo, imata dodano vrednost? Vsebujeta ti vrednoti umetniški potencial?