ALESSANDRO QUINZI: Tržaški umetnostni sistem v 19. stoletju, predavanje

Mestna galerija Nova Gorica

ALESSANDRO QUINZI: Tržaški umetnostni sistem v 19. stol.

Februarska Soočanja s sodobno vizualno umetnostjo bodo nekoliko bolj zgodovinsko obarvana. Obiskovalci bodo spoznali umetniško dogajanje v naši okolici, točneje tržaške umetnostne sisteme v 19. stoletju. Trst je v 19. stoletju doživel pravi gospodarski in umetnostni razcvet. Predavanje bo nudilo pregled dogodkov, ki so prelomno zaznamovali razvoj umetnostnega sistema od prvih razstav, ki so v letih 1829 do 1847 potekala na pobudo slikarjev oz. zasebnih društev, preko ustanovitve Muzeja Revoltella (1872), društva tržaških likovnih umetnikov (1885), vloge Slovencev in Narodnega doma do izbruha prve svetovne vojne leta 1914.

Alessandro Quinzi
Kustos umetniške zbirke Pokrajinskih muzejev v Gorici je na Univerzi v Vidmu diplomiral iz spomeniškega varstva (1995) in dosegel specializacijo iz umetnostne zgodovine (1999). Je avtor monografije o Jožefu Tomincu (2011) ter član Inštituta za versko in socialno zgodovino iz Gorice in širšega uredniškega odbora Goriškega letnika, glasila Goriškega muzeja iz Nove Gorice. Glavna področja njegovega raziskovanja so vezana na zgodovinsko Goriško in umetniške povezave le-te s sosednjimi regijami ter na muzejsko zbirko PMG.