AVTORSKI KRATKI FILM, kratki filmi kot umetniška dela

Mestna galerija Nova Gorica

Soocanja www

Prvo Soočanje v letu 2018 bo v znamenju avtorskega kratkega filma, o katerem bo predaval Peter Cerovšek, član projektne skupine video in novomedijskega arhiva Postaja DIVA.

Forma kratkega filma že pregovorno prinaša avtorju-režiserju večjo svobodo pri svojem umetniškem izražanju, saj kot taka nujno ne zahteva večjega produkcijskega angažmaja in s tem omogoča več t.i. »eksperimentiranja«. Pa vendar velika večina ustvarjalcev kratkega filma, še zlasti v našem okolju, formalno kot tudi idejno pristopa k kratkemu filmu zelo klasično, lahko bi rekli celo celovečerno. Rezultat takšnega ustvarjanja so po navadi preobširna dela, ki samo še po minutaži sodijo v formo kratkega filma. Imamo pa tudi avtorje, ki se zavedajo tako medija kot filmskega formata. Z nekonvencionalnimi prijemi, abstrakcijami in s prepletom različnih tehnik ter stilov ustvarjajo umetniška dela, ki presegajo rigidno polje narativnega in se približujejo pojmovanju umetniškega ustvarjanja, kot ga poznamo v t.i. lepih umetnostih. Na tokratnem Soočanju s sodobno vizualno umetnostjo si bomo ogledali kratke filme, ki so »predvsem« umetniška dela.

Peter Cerovšek se aktivno ukvarja s filmom v različnih vlogah: kot producent festivala kratkega filma, filmski selektor, scenarist, režiser, kritik in publicist. Med drugim je direktor, producent in selektor festivala kratkega filma FeKK v Ljubljani, predsednik Društva za uveljavljanje kratkega filma Kraken (2014-) in član projektne skupine arhiva Postaja DIVA / SCCA-Ljubljana (2017-). Bil je član žirije Luksuz festivala poceni filma (2013) in programski selektor (2014, 2016); programski selektor Festivala migrantskega filma (2014); producent festivala kratkega filma K3 Slovenija (2014); direktor, producent, selektor na FeKK Festivalu kratkega filma v Ljubljani (2015-); producent filmske delavnice ''Kratka scena'' (2016-; organizacija FeKK festivala kratkega filma v Ljubljani (2015-); selektor pri festivalu Studentcuts (2015); kurator programa kratkih filmov z naslovom ''Urbana džungla'' za festival Fimmixer (2016); selektor programa kratkih filmov ''Evropa na kratko'' na festivalu Liffe (2016-); član žirije Fipresci na Motovunskem filmskem festivalu (2016); član žirije filmskih kritikov na Festivalu slovenskega filma (2017); novinar Radia Študent – RKHV za področje filma (2014-2015). Filmografija (režija): Vsi smo tu že od nekdaj (We Have All Been Here Since Forever), 13', 2016; Poti (Trails), 7', 2015; The Runner, 6', 2014. Objave (članki in filmske recenzije v revijah): Artfiks (2013), Filmonaut (2014-), Ekran (2015-), KINO! (2015-).