GODALNI KVARTET ACCADEMIA

Frančiškanski samostan na Kostanjevici

Kvartet Accademia splet

...

Godalni kvartet Accademia so leta 2009 ustanovili takrat študentje profesorja komorne igre Tomaža Lorenza, danes vodilni slovenski komorni poustvarjalci, violinistki Mojca Fortin in Beti Bratina, violistka Gea Pantner Volfand ter violončelist Zoran Bičanin. Glasbeniki svoje znanje redno nadgrajujejo. Poleg dela z že omenjenim mentorjem so se izpopolnjevali še pri Wendy Champney, Ane Chumachenko, Nore Chastain, Wen-Sinn Yangu, članih slovitega Tria di Parma in Stephanu Goernerju, pri katerem z letošnjim letom začenjajo tudi magistrski študij komorne igre v njegovem razredu na Univerzi za glasbo in upodabljajočo umetnost v avstrijskem Gradcu. Kvartet Accademia se je hitro uveljavil na najprestižnejših odrih v regiji in redno koncertira po Sloveniji, Srbiji, Italiji, Švici, na Hrvaškem in Madžarskem. Nastopili so v ciklu Jesenske serenade, dvakrat v koncertnem ciklu GM Oder, predstavili pa so se tudi na številnih festivalih, med drugim na festivalih Bled, Echos in Lent. Na Norveškem so sodelovali pri krstni izvedbi komorne opere Heksehammeren Ragnarja Rassmusena, v Italiji s Fundacijo Santa Cecilia, ob počastitvi poljskega predsedovanja Evropski uniji pa so zaigrali tudi z znanim jazz saksofonistom Grzechem Piotrowskim. Odprti so za novosti, saj v svoj repertoar zelo radi vključujejo krstne izvedbe del slovenskih skladateljev, med pomembnejše uvrščajo Kvartet št. 1 Blaža Puciharja in Da Pliši Pliši Čarni Kus Marijana Mlakarja. Poleg tega svojo virtuoznost dokazujejo na številnih tekmovanjih, bili so finalisti tekmovanja Amici della Musica, polfinalisti tekmovanja na Festivalu Bled, na tekmovanju Primoža Ramovša pa dobitniki tretje (2012) in prve nagrade (2015). Za svoje umetniško delovanje so prejeli Prešernovo nagrado Akademije za glasbo Ljubljana.

Program:

A. Čopi: "...hommage a Tartini"; Sonata a quattro sul melodie di Giuseppe Tartini
 Presto ma non troppo
 Andante
 Allegro assai

V. Batista: Dva godalna kvarteta
 Nočno upanje
 Skrivnostna senca

J. Haydn: Godalni kvartet št. 4 v B-duru, op. 76  "Sončni vzhod"
 Allegro con spirito
 Adagio
 Menuet - Allegro
 Finale - Allegro ma non troppo

****************************************

F. Mendelssohn: Godalni kvartet v a-molu št. 2, op. 13
 Adagio - Allegro vivace
 Adagio non letno
 Intermezzo: Allegretto con moto - Allegro di molto
 Presto - Adagio non lento

Koncert bo v dvorani Frančiškanskega samostana.
Vstop je prost. Prostovoljni prispevki so namenjeni vzdrževanju samostana.

Več o celotnem programu:
Glasba z vrtov svetega Frančiška