Z naturopatinjo Eriko Brajnik o depresiji

Mala dvorana Kulturnega doma Nova Gorica

Erika Brajnik 600x400

Z naturopatinjo Eriko Brajnik o depresiji

Januarja se vračajo Potohodci! Po tem, ko smo v novembrskem srečanju z Majo Megla spregovorili o stresu, »kugi sodobnega časa«, bo januarja beseda tekla o depresiji, tej pereči in naraščajoči težavi, s katero se danes sooča vse več ljudi po svetu in prizadene vse – od otrok, najstnikov, odraslih in starostnikov.

Z naturopatinjo Eriko Brajnik bomo spregovorili o pomenu zdravega načina življenja in naturopatije, ki lahko bistveno olajša to neprijetno stanje sodobnega človeka. Skrb vzbujajoče dejstvo namreč je, da vse več ljudi danes jemlje antidepresive pa čeprav za to ni 'zares tehtnih' vzrokov.

Znanih je več vrst depresije: od preproste oblike, skrb vzbujajoče, vznemirjene, upočasnjene, hladne, zmedene, s psihotičnimi simptomi – do take s kognitivnimi motnjami. Depresija ni psihološki problem, čeprav se največkrat kot takšna obravnava, njen največji vzrok je pomanjkanje serotonina, ki ga imenujemo tudi hormon sreče. 90 odstotkov le tega se proizvede v črevesju zato nepravilna prehrana, stres in sodoben način življenja, marsikoga zapelje v depresivno stanje, vse pogosteje se le to pojavlja tudi med vse mlajšimi.

* * *

Erika Brajnik, prihaja iz Gorice (Italija). Njena prvotna univerzitetna izobrazba je bila humanistične narave, a že med študijem jo je najbolj zanimala Renesansa, ki je poudarjala pomembnost človeka kot bitja, ki razmišlja, ki odgovarja zase in ki ima velik potencial v sebi. V stilu: »Pomagaj si sam in Bog ti bo pomagal.« Kot samouk se je začela zanimati za tradicionalno kitajsko medicino (TKM), fitoterapijo (zdravljenje z zelišči), refleksno masažo stopal, floriterapijo (Bachove cvetne esence), aromaterapijo, Tui-na masažo …

Ker je želela svoje znanje uradno ovrednotiti, je najprej opravila nekaj tečajev in izpitov v Ljubljani, svojo študijsko pot pa je nadaljevala na fakulteti v Italiji (Turin), smer Naturopatija. To je podružnica švicarske naturopatske fakultete in zveze, ki poučuje in formira naturopate. V Švici je namreč naturopat enakovreden osebnemu zdravniku in ta dva običajno sodelujeta. Svojo študijsko pot neprekinjeno izpopolnjuje z dodatnimi izobraževanji, po večini v Italiji (Turin, Milan, Rim, Padova, Bologna), zaključiti pa jo namerava z magisterijem. Je tudi članica evropskega naturopatskega združenja Reformed aisbl in vodja Naturopatskega centra Erike Brajnik - Saeka v Ajdovščini.

* * *

Vabljeni med Potohodce, kjer bomo depresijo osvetlili z drugega zornega kota.

Vstopnina: 3 €