BIG BAND GROSUPLJE & BLAŽ VRBIČ

...
Blaž Vrbič, vokal
Klemen Kotar, dirigent

Big Band Grosuplje je, na pobudo takratnega ravnatelja Glasbene šole Grosuplje Franca Korbarja, v šolskem letu 1997/98 ustanovil Braco J. Doblekar. V njem je zbral izključno mlade glasbenike iz okolice Grosuplja. Ker je bila za večino njih to povsem nova glasbena izkušnja je bilo potrebno kar nekaj vaje, preden je orkester zadovoljivo zazvenel. Leta 2003 je vodenje BBG prevzel Igor Lunder. Ponoven zagon je Big band Grosuplje dobil v septembru 2012, ko se mu je kot dirigent in umetniški vodja pridružil mag. Klemen Kotar, sicer priznani saksofonist jazzovskih in pop zasedb. Za sedaj že tradicionalni novoletni koncert je v decembra 2012 v goste povabil Nino Pušlar, v letu 2013 pa je ansambel začel pisati povsem novo zgodbo – s pomočjo ameriške ambasade se je z vokalnim solistom, Blažem Vrbičem lotil programa glasbe Franka Sinatre, poimenovanega »A Swingin’ Affair« s katerim je v juliju 2013 nastopil na praznovanju Dneva neodvisnosti ZDA v Narodni galeriji, program pa je še razširil v letu 2014 z novimi skladbami Franka Sinatre in Tonyja Bennetta. S tem programom, tokrat poimenovanim »Songs For Swingin’ Lovers« je Big band v juliju 2015 zopet nastopil na praznovanju Dneva neodvisnosti ZDA, tokrat v Križankah. Obenem orkester ni pozabil na velikane jazza, tako je za novoletni koncert v letu 2014 izvajal dela iz opusa ameriškega instrumentalista in skladatelja Gordona Goodwina, z gostoma Ireno Vidic in Tomažem Zevnikom, v letu 2015 pa bo posebne pozornosti deležen Edward 'Duke' Ellington in njegova Far East Suite.

Želja po glasbenem ustvarjanju Blaža Vrbiča spremlja že od zgodnjih let. Po osmih letih igranja klavirske harmonike v mladosti je bil leta 2007 sprejet na jazz oddelek Konzervatorija za glasbo in balet v Ljubljani v pevski razred prof. Nade Žgur. Leto kasneje se je kljub končanem študiju mednarodnih odnosov in zaposlitvi na tem področju odločil posvetiti izključno glasbi. Leta 2009 je bil Blaž kot edini izmed preko 80 kandidatov neposredno po avdiciji sprejet na glasbeno akademijo v Amsterdamu. Poleg študija na Konzervatoriju se je Blaž vokalno izpopolnjeval pri prof. Pieri Ancone v Benetkah, slovenski sopranistki Ireni Preda ter Maestru Davidu Jonesu v New Yorku, ZDA. Blaž se je v letih ukvarjanja s petjem preizkusil v različnih zvrsteh: kot solo vokalist je večkrat nastopal z velikimi džezovskim orkestri (big bandi), s katerimi redno in z velikim veseljem sodeluje že nekaj let.

Vstop prost.
Več o celotnem programu festivala